25 Haziran 2018 Pazartesi

Yıllık 270 saat Fazla Çalışma

12 Haziran 2013, 13:40
Bu makale 1676 kez okundu
Yıllık 270 saat Fazla Çalışma
Mehmet Fatih GELERİ
Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir. Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalardır.

Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.

Fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekir.

Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamaz. (4857/41)

270 Saatin İspatı
Fazla çalışma yaptığını iddia eden işçi bu iddiasını ispatla yükümlüdür. Ücret bordrolarına ilişkin kurallar burada da geçerlidir. İşçinin imzasını taşıyan bordro sahteliği ispat edilinceye kadar kesin delil niteliğindedir.

Fazla çalışmanın ispatı konusunda işyeri kayıtları, özellikle işyerine giriş çıkışı gösteren belgeler, işyeri iç yazışmaları delil niteliğindedir. Ancak, fazla çalışmanın yazılı belgelerle kanıtlanamaması durumunda tarafların, tanık beyanları ispat niteliği taşımaktadır. Bunun dışında herkesçe bilinen genel bazı vakıalar da bu noktada göz önüne alınabilir. İşçinin fiilen yaptığı işin niteliği ve yoğunluğuna göre de fazla çalışma olup olmadığı araştırılmalıdır.

İmzalı ücret bordrolarında fazla çalışma ücreti ödendiği anlaşılıyorsa, işçi tarafından gerçekte daha fazla çalışma yaptığının ileri sürülmesi mümkün değildir. 

270 Saati Aşan Kısmın Ödenmesi
Fazla çalışma yönünden diğer bir yasal sınırlama da, İş Kanununun 41 inci maddesindeki, fazla çalışma süresinin toplamının bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamayacağı şeklindeki hükmüdür. Ancak bu sınırlamaya rağmen işçinin fazla çalıştırılması halinde, bu çalışmalarının karşılığı olan fazla mesai ücretinin de ödenmesi gerektiği açıktır. Yasadaki sınırlama esasen işçiyi korumaya yöneliktir 

Günlük çalışma süresinin onbir saati aşamayacağı 4857 Sayılı İş Kanunu 63. Maddesinde belirtilmiştir. Bu süreyi aşan çalışmaların denkleştirmeye tabi tutulamayacağı, zamlı ücret ödemesi veya serbest zaman kullanımının söz konusu olacağı kabul edilmelidir.

İş sözleşmesinde işçinin yapacağı fazla çalışmanın tüm yıl yapacağı çalışmalar neticesi alacağı ücretin içinde olduğu yazılıysa Yargıtay içtihatlarına göre bu sayı yılda 270 saattir. Yapılan fazla çalışmalar bu sayıdan mahsup edildikten sonra ücretlendirilmelidir.

İşçi ve İşveren arasında imzalanan iş sözleşmelerinde “iş günündeki, hafta tatili günündeki, ulusal bayram ve genel tatil günündeki çalışma ve fazla çalışmaların karşılığının ücretin içinde olduğunu bilerek işi kabul etmiştir” şeklinde açıklamaya yer vererek ödenen ücretin fazla çalışma, hafta tatili ile bayram ve genel tatil çalışmalarını da kapsadığı kabul edileceği Yargıtay kararlarında belirtilmiştir.

Yargıtay dairesince kararlılık kazanmış olan uygulamasına göre, iş sözleşmesinde yer alan bu tür hükümler fazla çalışma bakımından yılda 90 gün ve 270 saatlik kısmın ücretin içinde ödendiği şeklinde değerlendirilmektedir. Belirtilen sürenin üzerinde fazla çalışma yapıldığının kanıtlanması durumunda zamlı ücretinin ayrıca ödenmesi gerekir. (Y9HD 11.03.2008 E.2007/36231 - K.2008/4525)

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV