21 Eylül 2021 Salı

PROJE VE FİKİR/TARİHİ ESERLER, GÖÇ, EĞİTİM VE TOKİ

Baskil Haber'in; Baskil, Elazığ ve ilçeleri ile bölgemizin kalkınmasına katkıda bulunmak üzere hazırladığı, PROJE VE FİKİR'e yeni bir proje geldi.

01 Nisan 2012 Pazar 20:23
Bu haber 38414 kez okundu
PROJE VE FİKİR/TARİHİ ESERLER, GÖÇ, EĞİTİM VE TOKİ
    
ROJE VE FİKİR SAHİBİ: Cumali ŞİMŞEK

KONU: TARİHİ ESER, ÜNİVERSİTE, BASKİL'DE GÖÇ, TOKİ

BAŞLIK: TARİHİ ESER, ÜNİVERSİTE, BASKİL'DE GÖÇ, TOKİ

 


Cumali ŞİMŞEK:  İlçemizin kalkınması için başlattığınız "Proje ve Fikir" çalışmasını çok beğendim ve sonuç almasını temenni ederim.  Bu çalışma kapsamında Bir kaç önerimi kısaca paylaşmak istiyorum. 1: İLÇEMİZE FAKÜLTE VEYA YÜKSEK OKUL AÇILMASI: İlçemiz Elazığ’a en yakın ilçe olması hasebiyle mutlaka üniversitenin bazı bölümlerini içinde barındırması gerekiyor. Bu durum merkeze yakın bir ilçede okudukları için hem öğrenciler açısından avantajlı olacak hem de ilçemizin ekonomisine katkı sağlayacaktır.

 

*HATIRLATMA: İlçede Meslek Yüksek Okulu açılmış olup öğrenci alımı başlamıştır. 

 

2: İLÇE MERKEZİNİN (ÇETİNKAYA BULVARI) TOKİ BELEDİYE İŞ BİRLİĞİ İLE KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA YENİLENMESİ: İlçe merkezimizin modern bir görünüme kavuşması, nitelikli konut ihtiyacın karşılanarak ilçede çalışan memur kesiminin il merkezine gidiş-dönüşlerinin önüne geçilmesi, böylelikle kira gelirlerinin ilçe içinde kalması, merkez caddenin iki tarafının daha modern, nitelikli dükkanlarla bir alışveriş merkezi haline dönüşmesi için bu proje muhakkak gerçekleştirilmelidir. Cadde boyunca mevcut olan bina ve arsaların mülk sahipleri ile konuşularak, kat karşılığı sistemiyle arsalar TOKİ ye devredilebilir.  Bu modelle bir çok il ve ilçede TOKİ yenileme çalışması yapmıştır.


*HATIRLATMA: Bu konuda Baskil Haber daha önce pek çok proje ve haber yayınladı, bu konu gündemdedir. Fethi Yücesoy hemşerimizin bu konudaki projesi ve haberi geçen seneden beri gündemdedir.

 

3: İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM YURDU: Baskil’e bağlı 60 köy olmasına rağmen sadece 30’unda ilkokul açık bulunmaktadır. Bir çok köyümüzde çiftçilikle uğraşan vatandaşlar çocukları Eğitim-Öğretim çağına geldiğinde “Çocuğumu nasıl okula göndersem” diye kara kara düşünmektedir. Nüfusun yetersiz olduğu bazı köylerimizde maalesef İlkokullar kapalı. İlkokul olan köylerde ise öğrenciler ikinci kademe(ortaokul)  ya da lise seviyesine geldiğinde problemler başlıyor. Birçok hemşerimiz öğrencilerini sağlıklı bir şekilde okutabilmek için genellikle Malatya, bir kısmı da Elazığ merkeze okul döneminde göç etmektedir. Kış aylarını şehir merkezinde geçirmekte, yaz aylarında da köye dönmekte, yani göçebe bir hayat yaşanmaktadır. Bu durum birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Çitçilikle uğraşan köylülerimiz kış aylarında şehir merkezine göçtükleri için hayvanlarını satmakta, bahçe işlerini ihmal etmekte ve şehirde işsiz kalmaktadır. Bu durum uzun vadede hayvancılık ve zirai üretimi azaltmaktadır.

Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Baskil merkeze tam teşekküllü ve modern bir İlköğretim-Ortaöğretim öğrenci yurdu yapılmalıdır. Ya da Merkeze yakın bir yerde yeni bir Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) ve Pansiyonlu Lise açılmalıdır. 

 

*NOT: Baskil'in köylerinin okul yetersizliği nedeniyle göç verdiği daha önce haberleştirilmişti ve yatılı okulun açılması gerektiği çok defa işlenmişti. Ancak hayvanların her mevsim yeniden alınıp satılması üzerinde durulması gereken önemli bir tespittir ve bu konuda ekonomik kaybın söz konusu olduğu ciddi bir gerçektir.  

 

4: KÖYLERİMİZDE BULUNAN TARİHİ ESERLERİN RESTORASYONU VE ULAŞIM İMKÂNLARININ ARTTIRILMASI: Baskil'in çeşitli yerlerinde bulunan tarihi eserler restore edilerek turizme açılmalı ve tanıtımları yapılmalıdır. Bu kapsamada  Bilaluşağı Köyü yakınlarında Muşar Dağı zirvesinde bulunan ve Roma dönemine ait Mar Ahron (Mor Ahron) manastırı acilen restore edilmeli ve araba ile ulaşılacak bir yol yapılmalıdır. Yine aynı dağın eteklerinde bulunan ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) sancaktarı Abdulvahap Gazi Hazretlerinin türbesi restore edilmelidir. Yaz aylarında binlerce insanın ziyaret ettiği bu türbe yapılacak restorasyon ve yol sayesinde inanç turizmi açısında bir merkez haline gelebilir.

 

*NOT: Baskil'in köylerindeki tarihi eserlerin restore edilmesi önemli bir ihtiyaçtır. 
* NOT: Gönderilecek bütün içerikler için Baskil Haber sorumluluk kabul etmeyecek. Gönderilen fikirler, göndericinin yazdığı isim ile yayınlanacak. Gönderilenlerin bilimsel olarak tarafımızdan ölçülemeyeceğinden, ilgili kişiler projelerin fayda sağlamadığıyla alakalı bizi sorumlu tutamazlar. Gönderilen fikirler, göndericinin adıyla yayınlanacağı için, fikirlerin başkasına ait olması durumunda, Baskil Haber sorumluluk kabul etmeyecek. Gönderilen fikirleriniz sayfamızda yayınlandıktan sonra, yayından kaldırılması için talepte bulunmayınız. 


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV