26 Ekim 2021 Salı

PROJE VE FİKİR/ UDUMBARA DİYARINA TURİZM MERKEZİ

Baskil Haber'in; Baskil, Elazığ ve ilçeleri ile bölgemizin kalkınmasına katkıda bulunmak üzere hazırladığı, PROJE VE FİKİR'e yeni bir proje geldi.

24 Nisan 2012 Salı 23:21
Bu haber 36814 kez okundu
PROJE VE FİKİR/ UDUMBARA DİYARINA TURİZM MERKEZİ
Avatar filminde mutluluğu yakalayanların üzerine konan ve 3 bin yılda açan "Udumbara çiçeği" Elazığ'ın Baskil ilçesi karakaya sahil köylerinde görüntülenmişti. Ekim 2011'de amatör bir doğa fotoğrafçısı tarafında görüntülenen efsanevi çeçek diyarı Baskil'e turizm konusunda çalışmaların yapılmasının yararlı olacağı belirtildi.

Eazığ Baskil ilçesi Kuşsarayı Köyünde ilköğretim öğretmeni olan Musatafa Canbay tarafından görüntülenen ve Budizmin efsanelerinden de yer alan efsanevi udumbara çiçeği diyarının dünyaya tanıtılması ülke turizmi konusunda da faydalı olacaktır. Dünyada sadece 15 tane tespit edilen çiçeğin yeniden Baskil'de filiz verdiği belirtilmişti.

UDUMBARA EFSANESİ VE KRALIN DOĞUŞU

Budistlerin inandığı efsaneye göre, 'Youtan Poluo' olarak bilinen Udumbara çiceği, 3 bin yılda bir çiçek veriyor. Udumbara'nın en eski Hint bölgesinin en eski dili Sanskritçe'deki anlamı ise "Cenetten gelen hayır çiçeği" olarak biliniyor. Ağaçların dallarında parazit olarak yetişen Udumbara çiçeği, üzerinde yaşadığı ağacın meyvesi içinde yetiştiği için gözle fark edilmesi çok zor. Üç bin yılda bir açtığı söylenen Udumbara çiçeği, bu nedenle Budist efsanesinde çok nadir olayların sembolü olarak kabul ediliyor. Budizm efsanesinde Udumbara çiçeği ortaya çıktığı zamanlarda bir kralın doğacağına inanılıyor.

ROJE VE FİKİR:
TURİZM MERKEZİ OLMAK
KONU: UDUMBARA DİYARI OLARAK TANITMAK
BAŞLIK: KARAKAYA BARAJ SAHİLİNİN TURİZME KAZANDIRILMASI

Elazığ'ın Baskil ilçesinin Karakaya Barajı sahilinde Udumbara Efsanesinin etkisi kaybolmadan turizmi hareketlendirmek üzere harekete geçilmesi gerekmektedir. Bu konuda gecikme yaşanması ve efsanenin etkisini kaybetmesi büyük bir hata olacaktır. Bu nedenle Udumbara Çiçeğinin görüntülendiği alanda turizme yatırım yapılması gerekiyor. Bu yörede gerekli tesislerin yapılması ve Udumbara Efsanesinin canlandığı yerin dünyayada tanıtılmasının yurt içinde ve dışında turist çekeceği belirtildi.


ÖNERİ:
Bölgede turizmi canlandırmak üzere çeşitli merkezler inşaa etmek ve bu konuda tanıtımlar yapmak. Vatandaş yada kamu kurumlarının bu konuda insiyatif alarak çalışma yapması ve geleceği görerek potansiyeli değerlendirmeleri. Udumbara Çiçeğinin yetişeceği ortamları belirlemek ve yeniden canlanması konusunda çalışma yapmak.

 

* NOT: Gönderilecek bütün içerikler için Baskil Haber sorumluluk kabul etmeyecek. Gönderilen fikirler, göndericinin yazdığı isim ile yayınlanacak. Gönderilenlerin bilimsel kanıtı tarafımızdan ölçülemeyeceğinden, ilgili kişiler projelerin fayda sağlamadığıyla alakalı bizi sorumlu tutamazlar. Gönderilen fikirler, göndericinin adıyla yayınlanacağı için, fikirlerin başkasına ait olması durumunda Baskil Haber sorumluluk kabul etmeyecek. Gönderilen fikirleriniz sayfamızda yayınlandıktan sonra, yayından kaldırılması için talepte bulunmayınız.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV