26 Ekim 2021 Salı

PROJE VE FİKİR / DOĞAL EKMEK KONUSUNDA MARKALAŞMAK

Baskil Haber'in; Baskil, Elazığ ve ilçeleri ile bölgemizin kalkınmasına katkıda bulunmak üzere hazırladığı, PROJE VE FİKİR'e yeni bir proje geldi.

29 Mart 2012 Perşembe 22:34
Bu haber 36931 kez okundu
PROJE VE FİKİR / DOĞAL EKMEK KONUSUNDA MARKALAŞMAK
  
PROJE VE FİKİR SAHİBİ:
 Mehmet UÇKAN

KONU: DOĞAL EKMEK KONUSUNDA MARKALAŞMAK

BAŞLIK: TAM BUĞDAYDAN EKMEK ÜRETİMİ


Dünya genelinde yapılan araştırma sonuçlarına göre en çok ekmek tüketen ülkelerden biri Türkiye. Ülkemizde en çok tüketilen ekmek, 'frelance ekmek' denen çeşit. Bu ekmeğin yapıldığı un için kullanılan buğdayın kepeği alındıktan sonra ekmek unu hazırlanıyor ve bu da sağlıklı değil. Bu nedenle ekmeğin yapıldığı una bir miktar kepek eklemesi düşünülüyor. Ekmek ununa dışardan karıştırılacak kepek yetersiz olacaktır. Bu nedenle ilçemizdeki potansiyel kullanılarak marka ekmek üretilebilir.

* Baskil ilçesindeki vatandaşlar yaygın olarak ekmek üretme işinde usta olarak çalışmakta ve Türkiye'nin birçok ilinde kurdukları ekmek üretme fırınlarında bu hizmeti vermekteler.

* Sağlıklı ekmek üretmek için buğdayda bulunan 'ruşeym' denen kısmın boşa gitmemesi için buğday tam olarak ekmek unu yapılmak üzere kullanılmalı. Ruşeym maddesi, sağlığa faydası sayılamayacak kadar çok olan kısmıdır.

ÖNERİ 1: Baskil'deki fırıncılar Türkiye'nin pekçok ilinde usta olarak çalışmaktalar. Tam buğday ekmeği konusunda öncü olabilirler. Böyle bir uygulama Baskil'de başlayabilir ve Baskilli fırıncıların yoğun olduğu Elazığ ve Malatya'da da yaygınlaştırılabilir. Bu sayede, Baskil doğal ekmeğiyle tanınabilir. Belediye ve diğer kamu kurumlarıda bu konuda öncü rol oynayabilir. Baskil'de ki değirmenler veya dışarıdaki Baskillilerin işlettiği değirmenler de buğdaydan kepeği ayırmayarak bu konuda duyarlı davranmalı. Doğal yiyeceklerin önümüzdeki yıllarda çok kıymetli olacağı düşünülerek, şimdiden ilçemizin ekmek konusunda marka haline gelmesi ve ileride tercih edilecek doğal gıda ürünleri konusunda elini güçlendirmesi yararlı olacaktır.


ÖNERİ 2: Baskil'de tam buğday ekmeği yapılmaya başlanması ve bu ekmeğin Elazığ ve çevre illerde de satılması. Aynı zamanda tam buğday unu üretilerek Baskil unu markası oluşurulması.


* NOT: Gönderilecek bütün içerikler için Baskil Haber sorumluluk kabul etmeyecek. Gönderilen fikirler, göndericinin yazdığı isim ile yayınlanacak. Gönderilenlerin bilimsel olarak tarafımızdan ölçülemeyeceğinden, ilgili kişiler projelerin fayda sağlamadığıyla alakalı bizi sorumlu tutamazlar. Gönderilen fikirler, göndericinin adıyla yayınlanacağı için, fikirlerin başkasına ait olması durumunda, Baskil Haber sorumluluk kabul etmeyecek. Gönderilen fikirleriniz sayfamızda yayınlandıktan sonra, yayından kaldırılması için talepte bulunmayınız.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV