28 Temmuz 2021 Çarşamba

Nezaketi havaalanında aramak!

06 Mayıs 2015, 21:41
Bu makale 35158 kez okundu
Nezaketi havaalanında aramak!
Yrd. Doç. Dr. Ali SOYLU
Türkiye’nin seçimle işbaşına gelmiş ilk Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda Anayasa’ya aykırı uygulamaları ile Anayasal suç işlediği iddia edilen Erdoğan, seçim mitingleri için gittiği Batman ve Diyarbakır’da belediye başkanları tarafından havaalanında karşılanmayınca çok kızmış. “Beni karşılama nezaketinde bulunmadılar. Ben de onlara gitmem! Ey halkım bu iki belediye başkanını size havale ediyorum.” mealinde açıklamalar yaptı.

Nezaket insanî bir vasıftır. Her konuda olduğu gibi, nezakette de ifrat ve tefritten uzak, vasatı tercih etmeliyiz. Biat ve itaat kültürü ile yaşayan toplumlarda el-pençe divan durmak, elinde güç ve yetki bulundurana yalakalık yapmak nezaket olarak algılanır oldu. Her gittikleri ilde, özellikle seçim döneminde cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanları karşılama seremonisi yapan il idarecilerinin görevlerini ifa etmeleri mümkün değildir, gerek de yoktur. Nezaketi havaalanında değil, seçim meydanlarında, sokakta, işyerlerinde, devlet dairelerinde, televizyon kanallarında aramak lazım. Rol model olarak, toplumun örnek aldığı başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere, toplumdaki tüm liderlerin, özellikle de siyasilerin, nezakette, saygıda, sevgide ve bilumum adabı muaşeret kurallarında son derece hassas olmaları gerekir.

Ellerinde devletin gücünü bulunduran, devletin kaynaklarını kendi partileri ve şahısları için kullanan büyük başların nezaketle karşılanmaları için evvela başkalarına nezaket göstermeleri gerekir. Nezaket isteyen, vatandaşına karşı nezaketli olmalı, kutuplaşmaya, ayrışmaya, ayrımcılığa sebep olacak nefret dilini bırakmalı, her kesimi kucaklayan, sevgi ve saygı dilini kullanan ve özünde bunu benimseyen bir tavır takınmalıdır.

Anamuhalefet liderine her fırsatta “genel müdür” deyip kendince küçük görmek, rencide etmek isteyen, çözüm sürecinde muhatap aldığı kesimi “terörle işbirliği yapıyor” diyerek saldıran, her kurum, grup ve şahıslarla kavgalı olan nezaket görmez, görse de sahtesini görür. Kendisine muhalif kişilere yaşam hakkı vermemek, muhalefet etme, muktedir gücü eleştirme hakkı vermemek, sivil toplum örgütlerine, gazetecilere, hakim ve savcılara yazıları ve kararları yüzünden saldırmak, hapse atmak nezaketi değil, nefreti celbeder.

İki yıldır “Paralel” safsatası ile görevine son verilen, sürgüne gönderilen devlet memurlarına reva görülenler mi nezakettir? Vatandaşların müktesep haklarını ellerinden alıp, “makul şüphe” garabeti ile insanların hürriyetlerini tahdit ve tehdit etmek, mal varlıklarına el koymak mı nezakettir? Polis Akademisi’ni kapatıp, polis olmalarına haftalar kala yüzlerce gencin kazandıkları hakları gasp etmek nezaketsizlikten öteye, zulümdür. Ülkeye eğitim kurumları ve eğitim kadrosu ile büyük katkılar sağlayan, yetiştirdiği insan kaynağı ile ülke içinde ve ülke dışında hayırlı işlere vesile olan vatandaşlara ve sevdikleri büyüklerine her türlü iftira ve hakareti yapmak mı nezakettir? Milletin gözüne baka baka her gün defalarca yalan söylemek, iftira atmak, hakaret etmek mi nezakettir?

Toplum olarak ileri seviyede bir gerginlik ve istikbal vaat etmeyen olumsuz bir halet-i ruhiye içindeyiz. Belirsizlikten, ekonomik güçlüklerden, düzensizlikten, gereksiz yere kutuplaşmaktan dolayı tahammülsüz, sabırsız, hoşgörüsüz, sevgisiz, saygısız bir toplum haline geldik. Medeni toplumlar gibi tartışmayı bilmiyor, farklılıklarımızla bir arada yaşamaya tahammül edemiyor, biri diğerimize karşılıklı saygı ve sevgiyi gösteremiyoruz. Çocuk babaya, talebe öğretmene, cemaat hocaya, küçük büyüğe, komşu komşuya ve nihayet Belediye Başkanı Cumhurbaşkanı’na sevgi ve saygı göstermiyor.


yazının devamı için    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV