28 Temmuz 2021 Çarşamba

KÜRESELLEŞTİKÇE DEĞERSİZLEŞEN DÜNYA

06 Ocak 2017, 16:51
Bu makale 34936 kez okundu
KÜRESELLEŞTİKÇE DEĞERSİZLEŞEN DÜNYA
 
Bugünün dünyasında demokrasi adına her şey birer çöplüğe dönüştü. Silah tacirleri doymak bilmedi, küresel güçler savaş çığırtkanlığı yaptı, masum ve savunmasız insanlar önce nesneleştirilip sonra yok edildiler. Artık dünyalı olmanın/dünyada yaşamanın ağır bedelleri var. Bu neoliberal düzenin acı meyveleri maalesef ki demokrasilerin, özgürlüklerin, hukukun, temel hak ve hürriyetlerin birer metaya dönüşmesiyle sonuçlandı yani katı olan her şey buharlaştı. Böylece egemen güçler tüm değerleri ve normları kolayca yok ettiler.

Diğer taraftan senin gibi düşünmeyen, senin gibi yaşamayan, senin gibi inanmayan insanlar eritme potalarına alınarak tektipleştirildi. Sistemin ürettiği, hiçbir manevi değeri olmayan, sanki bir kalıptan çıkmış makine insanlar üremeye başladı. Oysa 1970’den sonra neler yazılıp çizilmedi ki; güya dünya çokkültürlü olacaktı, farklılıklara saygı olacaktı, daha fazla bireysel özgürlük olacaktı, sosyal devlet olacaktı, olacaktı da olacaktı! Peki dünya nasıl oldu da böyle canavarlaştı. Sosyologlar, teologlar hatta filozoflar nerede yanıldılar? Bu içinden çıkılmaz hal nasıl durdurulacaktı???

Maalesef dünya küreselleşti, küreselleştikçe esnekleşti, esnekleştikçe bütün değerlerin içi boşaltıldı. Birey olma, toplum olma mefhumları ortadan kalktı ve mekanik kitleler oluşmaya başladı. Bu sürece uyum sağlamak istemeyenler sistem tarafından dışlandı, gettolaştı. Bu şu anlama geliyordu artık insanlar birer ‘hurda yığınına dönüştürülmüştü. Yani dünya artık bir topluluklar kampıydı.

Mamafih bu toplulukları yönetmek çok kolaylaştı. Sessiz yığınlar haline gelen, at gözlükleri ile dolaşan, biat etmeyi erdem olarak gören, teknolojiyi kendilerine şiar edinen, programlanabilen bu yığınlar sistemin gönüllü esiri oldular maalesef, “her toplum lâyık olduğu şekilde yönetilir.”sözü günümüz dünyasında çok acı şekilde zuhur etmektedir.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV