26 Ekim 2021 Salı

KÖPRÜ MASALI

12 Mart 2014, 12:32
Bu makale 36448 kez okundu
KÖPRÜ MASALI
Mak. Müh. MEHMET BAYDAR
Birkaç yıldır bir köprü masalı anlatılır durur Malatya’da.  Aslında, bir ihtiyaçtan doğmuştur muhtemelen.  Bilindiği üzere, Baskil’in Fırat kenarındaki köyleri ile Malatya arasındaki ulaşım feribotla yapılmaktadır. Eskiler anlatırlar; Karakaya baraj gölü dolmadan önce, kelek ve sallarla ulaşım yapılırmış.

Bir demiryolu köprüsü var ama bu bölgenin ulaşımına katkıda bulunduğu pek söylenemez. Zaten demiryolu taşımacılığı da günümüzde, böyle bir mesafe için, çok da elverişli değil. Çünkü insanlar bağlarına, bahçelerine otomobilleri, kamyonetleri ya da traktörleri ile gitmek isterler. Baskil’in bu yöresinde önemli ölçüde tarım, hayvancılık ve bilhassa kaysı üretimi önemli yer tutmaktadır. Bu ürünlerin, büyük ölçüde, Malatya’da pazarlandığını da düşünürsek, ulaşımın ne kadar önemli olduğu anlaşılır.

İnsanların buluş, icat ya da keşifler peşinden koşması da böyle ihtiyaçların doğmasından değil mi zaten? E bölge insanı da bu ihtiyaçtan olmalı ki, düşünmüş taşınmış kendince bir çözüm bulmuş. Anonim bir köprü üstüne köprü masalı anlatılmaya başlamış. Neymiş? TCDD’nın Fırat üzerindeki yaklaşık 1000 metrelik köprüsünün üstü boşu boşuna boş duruyormuş. Basit işlemlerle bunun üstüne bir kat çıkılıp kara taşıtlarının da buradan seyretmesi sağlanabilirmiş. Malatya’daki saygıdeğer yöneticilerimiz, sivil toplumlar ve kanaat önderleri de halkın bu ihtiyacına kulak vermiş, ciddiye almışlar sağ olsunlar. Ama onlar da; bu işler nasıl yapılır, kim yapar, nasıl yapar konusunda fikir sahibi olmadan vatandaşın beklentilerini, heyecanlarını arttırmışlar. Hatta bu konu ulusal medyada da kendine böyle başıboş bir yer bulmuş. Böyle konularda, beklentiler formalitelerin önünde gidiyorsa, oluşan algıyı kolay kolay yok edemezsiniz.

Şimdi, ben bunları söylerken böyle bir işe karşı oluşumu; bazı siyasi partilerin ve marjinal partiler gibi davranan Mühendis odalarının ideolojik bağnazlıkları gereği 3.Boğaz(Yavuz Sultan Selim) köprüsü, 3. Hava alanı veya Kanal İstanbul’a karşı çıkışları ile karıştırmayın. Mevcut köprü, üzerinden geçen yükler baz alınarak; deprem, rüzgar, akan suyun uyguladığı kuvvetlerin de dikkate alınmak suretiyle her ayağının büyüklüğünden tutun, perçin çapı ve kaç perçin kullanılacağına kadar hesaplanıp bu hesaplara göre inşa edilmiştir. Suyun altına tünel, üstüne köprü her zemin yapısı için projelendirilip yapılabilir ama ille de bu köprüyü tadil etmek istiyorsanız ayaklarını güçlendireceksiniz, çelik asmaları yeniden projelendirip değiştireceksiniz. Bu da yeni bir köprüden belki de daha pahalıya mal olacaktır. Çünkü bu köprü, baraj su tutulmaya başlanmadan inşa edilip bitirilmişti. Bu seviyedeki suyun içinde ayakların güçlendirilmesi de oldukça zordur. Kimse böyle işler için araştırma yapmaz, teknoloji geliştirmez, kestirmeden yeni bir körü yapar… Kısacası, hiçbir resmi kurum mevcut bir binaya yeni bir kat çıkılmasına müsaade etmez. Bir kat daha çıkmak için de binanın tüm statik yapısını güçlendirmeyi kimse aklından geçirmez. İzinsiz yapılmış bir gecekonduya bunu yapanlar vardır, en ufak olumsuz bir durumda yıkılınca haberdar oluruz.

Bu son yıllarda umudum iyice arttı. Batı ülkelerinde, insanlar evlerine bir çivi çakacak olsalar elinde bu işe yetkili olduğuna dair belgesi olan birini bulmak zorundalar. İnşallah biz de o seviyeye geldiğimizde “gaz sıkışması(!)”, deprem, bina tadilatları sonuncu olacak kazaları asgari düzeye indiririz.

Bu işe emek veren sivil toplum örgütlerimiz, bu hayali talep için değil yeni bir köprü yapılması için mesai harcarlarsa daha iyi olur diye düşünüyorum.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV