24 Ocak 2020 Cuma

GÜL: "KAYISI'DA ÇOK BÜYÜK ZAİYAT VAR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Adana’da yaptığı konuşmada dondan etkilenen kayısıyı gündemine alarak “Mesela Malatya’da kayısı konusunda bize gelen haberler, her sene olduğu gibi değil, çok büyük bir zayiat var" dedi.

26 Nisan 2014 Cumartesi 00:09
Bu haber 890 kez okundu
GÜL:
 Cumhurbaşkanı: Kayısı da çok büyük bir zayiat var

Adana Ticaret Borsası Kampüsü’nün temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanı Gül, yeni kampüse kavuşacak ticaret borsasının şehre ve bölgeye çok büyük katkısı olacağını ifade ederek, “Bu modern kampüs, Adana’ya gerçekten yakışır. Burası sadece Adana’ya hizmet etmeyecek; bütün bölgeye, hatta Mezopotamya’ya ve çevremizdeki ülkelere hizmet edebilecek çok büyük bir tesis olacak” dedi.

Devletin, bütün kamunun vatandaşlara daha iyi hizmet için var olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül şöyle konuştu:

“Bugün bu ticaret borsasının bu modern kampüsü kurulduğunda burada neler olacak? Direk çiftçiye, üreticiye, alıp satana hizmet olacak burada. Siz de biliyorsunuz ki ürettiğiniz şey, ziraat ürünleri, bunların fiyatları önemlidir. Ürettiğiniz ne ise bunun değerini bulmak istersiniz. Siz de tabii ki tüketirken, bunların kaliteli ve uygun fiyata olmasını istersiniz. Dolayısıyla ticarette alan ve satanın buluştuğu, buluştuklarında da alıp ve sattığının ne olduğunu en güzel ve şeffaf bir şekilde bilmeleri ticaretin dürüstlüğünü gösterir. Kalitesi ve miktarı bütün bunlar hep ticaret borsalarının işlevleridir. İşte burası yapılınca, burada çok büyük depolar yapılacak. Tarım dediğimizde bazen mevsim kötü oluyor biliyorsunuz. Şimdi, birçok şehirlerimizde kışın don oldu, mahsuller maalesef istediğimiz verimliliği alamıyoruz. Mesela Malatya’da kayısı, bize gelen haberler, her sene olduğu gibi değil, çok büyük bir zayiat var. O zaman, ertesi sene ne olacak? Veya çeşitli felaketler oluyor. İşte bütün bu depolama hizmetleri burada hep devreye girecek, bu seneki sizin fazla mahsulünüzü burada depolayacak, fiyatların düşmesine mani olacak. Ertesi sene de eğer kıtlık varsa, arzda yetersizlik varsa bu depodaki mahsuller devreye girerek, fiyatların anormal yükselmesini önleyecek. Bütün bunlar işte siz üreticilerin ve tüketicilerin en medeni bir şekilde zarar görmeden bir taraftan kâr eden ama diğer taraftan da bunu tüketenlerin aşırı fiyatlar ödeyerek zarar görmelerini önleyen bir piyasa dengesini sağlamakta. Burası bunu yapacak. Burada ayrıca çok araştırma, geliştirme birimleri olacak. Sizin mahsullerinizin, ürettiklerinizin, ektiklerinizin çok daha kaliteli olması, onların herhangi bir hastalıktan, başka bir şeyden zarar görmelerini önlemek, bütün bunları da bu laboratuvarlarda, buradaki tesislerde en güzel şekilde tedbirleri alınacak. Onun için bu borsa, bu modern kampüs, Adana’ya gerçekten yakışır. Bu sadece Adana’ya hizmet etmeyecek, bütün bölgeye hizmet edecek, hatta bütün Mezopotamya’ya ve çevremizdeki ülkelere hizmet edebilecek çok büyük bir tesis olacak. İnşallah kısa süre içerisinde bütün inşaatlar tamamlanır, açılışları da yine en güzel şekilde yapılır.”

MALATYASONSUZ.COM.TR
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV