22 Kasım 2019 Cuma

ÇİFTÇİYİ MAHVEDEN DON AFETİNİN ETKİLERİ BÜYÜK

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar dondan ötürü 20 ilde yüzde 5 ile yüzde 100 arasında zararın meydana geldiğini söyledi.

05 Mayıs 2014 Pazartesi 11:50
Bu haber 741 kez okundu
ÇİFTÇİYİ MAHVEDEN DON AFETİNİN ETKİLERİ BÜYÜK
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, mart ayının son günlerinde yaşanan dondan, kayısı ve fındıkla birlikte en fazla etkilenen ürünler içinde cevizin de bulunduğunu, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Kırşehir, Nevşehir, Bitlis, Siirt, Erzincan, Malatya, Tunceli, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Bursa, Sakarya, Uşak, Çorum, Samsun, Karabük ve Ordu'da yüzde 5'ten başlayıp, yüzde 100'lere yaklaşan oranlarda zararın meydana geldiğini bildirdi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, ılımlı iklimleri seven bir meyve türü olan cevizin, 100-150 yıl yaşayan uzun ömürlü bir ağaç türü olduğunu, Bayburt hariç, Türkiye'nin her ilinde yetiştiriciliğinin yapıldığını belirtti. Türkiye'de, TÜİK rakamlarına göre, 1995'te 110 bin ton olan kabuklu ceviz üretiminin, 2013'te 212 bin 140 tona çıktığını ifade eden Bayraktar, ceviz üretimindeki artışa rağmen, hızla artan talep nedeniyle üretimin tüketimi karşılayamadığını vurguladı.

Özellikle ocak, şubat aylarında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve mart ayı sonunda meydana gelen don olayının ceviz üretimine ciddi zararlar verdiğine dikkati çeken Bayraktar, odalardan alınan bilgilere göre ceviz üretiminin yapıldığı Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Kırşehir, Nevşehir, Bitlis, Siirt, Erzincan, Malatya, Tunceli, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Bursa, Sakarya, Uşak, Çorum, Samsun Karabük ve Ordu illerinde yüzde 5'ten başlayıp, yüzde 100'lere yaklaşan oranlarda don zararının meydana geldiğini ifade etti.

Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında birçok dışsal riskte olduğu gibi don riskine karşı sigorta yaptıran çiftçilerin devlet tarafından desteklendiğine, belirtilen risklerden zarar görülmesi halinde zararların karşılandığını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

"Cevizde de çiçeklenme döneminin sigorta kapsamında dahil edilmesiyle çiftçilerimiz sigorta yaptırabilmelerine imkan tanındı. Çiçeklenme döneminin kapsama alınması oldukça sevindirici bir gelişme oldu. Prim desteğine rağmen ödenen sigorta bedelleri üreticilerimize yüksek geliyor. Muafiyet oranlarının fazlalığı, müşterek sigorta oranlarının yüksekliği çiftçimizin alacağı tazminatı düşürüyor. Üreticilerimizin uğradığı zarar tam anlamıyla karşılanamıyor. Bu durum, üreticimizin sigortadan uzak durmasına sebep oluyor. Ceviz üreticisinin mağduriyetinin önlenmesi için zarar gören üreticilerimizin Ziraat Bankası, özel bankalar ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçları ile elektrik borçları faizsiz olarak ertelenmeli, bir sonraki üretim dönemi için ihtiyaçları olan finansmanının sağlanması bakımından kredi temininde kolaylık gösterilmelidir. Cevizde hedef 'kendine yeten ülke' olmalıdır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından verilen destekler artırılmalıdır."


ELAZIĞ LİSTEDE YER ALMADI

Elazığ'lı vekillerin veya yetkililerin çiftçilerin sorunlarını yetkili mercihlere iletmedikleri yada Elazığ'ın kayıplar listesinde unutulduğu farkedildi. Yukarıda verilen listele Elazığ'ın ismi önemli sorun yaşayan iller içinde gösterilmediği görüldü.
haber7.com    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV