26 Ekim 2021 Salı

MESLEK SEÇİMİ İLE İLGİLİ YAPILAN HATALAR

GÜNDEM YORUM / KASIM UÇKAN

14 Ağustos 2011 Pazar 03:09
Bu haber 38706 kez okundu
 MESLEK  SEÇİMİ İLE İLGİLİ YAPILAN HATALAR

İlköğretimden yükseköğretime kadar eğitimsel olarak geçirilen evrelerin nihai ve en önemli amaçlarından biri bireye mutlu olacağı, severek yapacağı ve geçimini sağlayacağı bir meslek kazandırmaktır. Meslek seçimi ilköğretimin son sınıfında  yavaş  yavaş bireyin kafasında somutlaşmaya başlar ve ortaöğretimin orta sınıflarından itibaren  alan tercihi yapılarak ilgili alana daha fazla ağırlık verilir.

   Meslek seçimiyle ilgili en büyük handikap bireyin yetenek, ilgi ve alakalarının yeterince bilinmemesi sonucu yanlış alanlara yapılan yönlendirmelerdir. Çoğu zaman bireyin kendisi de baskın olan yeteneğini bilmemektedir. Gerçi son 10 yıldır rehberlik hizmetleri görece olarak bu sorunu çözmüş olmakla birlikte istenilen noktaya gelindiği söylenemez. Her şeyden önce öğrenci kendi baskın yeteneğinin farkında olmalı ve ilgili alanlara yönelmelidir. Hangi meslek neyi gerektirir? Olmazsa olmazları nelerdir? Bu meslekte mutlu olabilecek miyim? Sürdürülebilir bir meslek midir? Geleceğin dünyasındaki yeri nedir? Ekonomik olarak rahat bir yaşam sürmeme olanak sağlayacak mıdır gibi birçok etkenin göz önüne alınması gerekir. Bazen öğrenciler birkaç meslek arasında bocalarken bazen de aile kendi istedikleri veya popüler gördükleri meslek için bastırabilmektedirler.

  Örneğin birçok aile tıp, mühendislik veya hukuk için öğrenciye baskı yapıp yönlendirmektedir. Burada anahtar soru öğrencinin yeteneği ve ilgi alanının ne olduğudur. Öğrenci çok sevdiği bir meslek için gerekli şartları taşıyamayabilir. Örneğin kekemeliği ileri derece olan bir öğrencinin söz söyleme ve ikna sanatına dayalı hukuk, iletişim ve halkla ilişkiler gibi bölümleri seçmeleri doğru bir tercih olmayacaktır. Kapasite  olarak yeterli olsa bile tercih yine yanlış olacaktır. Kandan korkan birinin tıp ve hemşireliği seçmesi veya yükseklik korkusu olan birinin de pilot olması şartların zorlanması olacaktır.

  Aileler veya öğrenciler yetenek, beceri, ilgi ve alaka gibi meslek seçimi için anahtar özellikleri göz ardı edip popüler mesleklere yönelmek isteyebilirler. Önemli olan kişinin severek yapacağı ve kendini rahat hissedeceği bir mesleği seçmesidir. Toplumumuzdaki  eşini ve işini iyi seç anlayışı bu gerçeğe istinaden söylenmiştir. Çünkü birey çok uzun yıllar yapacağı işi iyi ve doğru seçmek zorundadır.

  Yapılacak bir hata gencin ileriki yaşlarda işini değiştirmesine neden olabilir, bu ise oldukça sancılı bir süreçtir. Hiç bilmediğiniz bir alana geçiş yapmak ve bu işten hayatını kazanmak gerçekten zordur. Özellikle de her alanda rekabete dayalı iş hayatı günümüzde fazlasıyla bireyleri zorluyorken. Burada öğrenci ve aile okul rehberlik servisleriyle görüşme halinde olmalı, seçilecek mesleğin getirisi ve götürüsü iyice hesaplanmalıdır. Bazı meslekler bugünün şartlarında popüler iken ileriki zamanlarda cazibesini kaybedebilir veya bugün çok fazla bilinmeyen fakat gelecekte ön plana çıkacak bazı meslek dalları üzerinde iyice araştırmalar yapılmalıdır. Örneğin geleceğin meslekleri olarak  AB uzmanlığı, yönetim bilişim sistemleri, endüstri mühendisliği, enformatik, uluslar arası finans, fizik tedavi uzmanlığı,gıda mühendisliği, mekatronik mühendisliği, moleküler biyoloji ve genetik, psikoloji, sermaye piyasası uzmanlığı,devre tasarım ve üretim uzmanlığı, görsel iletişim tasarımı,  nano teknoloji, uluslar arası ilişkiler,yazılım mühendisliği,elektronik haberleşme mühendisliği, internet gazeteciliği gibi bir çok alan ön plana çıkmaktadır. Bazı meslekler ise yüzyıllar içinde tarihin tozlu sayfalarındaki yerlerini almışlardır veya etkilerini ve cazibelerini büyük ölçüde yitirmişlerdir. Mesela el emeği birçok meslek gelişen talep ve ihtiyaçlarla birlikte kaybolmaya yüz tutmuştur.

  Ailenin burada unutmaması gereken bu işi çocukları yapacaktır. Kendi mutlulukları ve doyumlarından ziyade çocuğun ne hissettiği  ve istediği önemlidir. Kendi tatminleri için çocuğun geleceği ve hayatı kurban edilmemelidir. Zaten çocuğun hangi alanda yetenekli olduğu ile ilgili birçok test tekniği mevcuttur. Bu testlerden de istifade edilerek en doğru seçim yapılabilir. Sözel ve sayısal yetenek testleri, genel kültür ve görsel yetenek (şekil yeteneği) testleri, seçme ve eğitim testleri sadece birkaçıdır. Birçok kişi istediği bölüme giremediği için veya olaya sadece ekmek olarak baktığı için istemediği ve sevmediği bir işi ömür boyu yapmak zorunda kalıyor. Bunun sonucunda ise memnuniyetsizlik, gönülsüz iş yapma,  dolayısıyla verimsizlik ve bunlara bağlı olarak da bazen sağlık sorunları yaşanabiliyor. Kişi meslek tercihini yaparken beklentilerini, imkanlarını,  gelecek planlarını, yaşadığı ülke ve şehrin şartlarını da göz önünde bulundurmalıdır. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar yanlış meslek seçimi oranının %85 lere vardığını gösteriyor. Unutmamak gerekir ki  meslek seçmek hayat biçimimizi seçmektir.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV