26 Ekim 2021 Salı

DİN VE AHLAK EĞİTİMİ ÜZERİNE NOTLAR-1

GÜNDEM YORUM / KASIM UÇKAN

04 Ekim 2011 Salı 00:38
Bu haber 37111 kez okundu
DİN VE AHLAK EĞİTİMİ ÜZERİNE NOTLAR-1
İnsanoğlu Dünyaya belli bir misyonla gelmiştir. Vizyonunu geliştirerek, fıtratının gereğini yaparak hem görevini ifa etmek hem de yücelmek gibi bir durumla karşı karşıyadır. Nefis, arzu ve dürtülerin peşinde gezerek alçalmak ve hayatı anlamsızlaştırmanın yanında; bu mefhumlara savaş açarak yücelmek ve kendini gerçekleştirmek kişinin tercihine bağlıdır. Bir yanda hedonizm öte yanda özdenetim ya da nefis terbiyesi. Her tercih aslında bazı değerleri kaybediş, bazı değerleri ise kazanmaktır. Hiçbir şey mutlak surette avantaj veya dezavantaj değildir. Her bir olayın insanoğluna kazandırdıkları ve kaybettirdikleri vardır. Önemli olan kazandıklarımızın kaybettiklerimize değmesidir.

Din inanç sitemi ve İlahi değerler toplamıdır. İnsanları uhrevi ve Dünyevi saadete çağıran Allah’ın nizamı ve şeriatıdır. Yüce yaratıcı ‘’Dinde zorlama yoktur’’ diyerek insanları iradeleri yönünde hareket etmekte serbest bırakmıştır. Dünya hayatında pişmek ve olgunlaşmak ile Ahiret de yanmak tercihi insanoğluna bırakılmıştır.

Din ve ahlak iç içe geçmiş kavramlardır. Bütün Semavi dinlerde ahlaklı olmak kutsanırken Hududullah’ı çiğnemek ise aşağılanmıştır. Hedonizm ve modernizmin kucağında büyüyen yeni neslin kayıp evlatları Din ile aralarına mesafe koydukları ölçüde özgürleşeceklerini ve mutmain olacaklarını düşünerek çağa uygun’’ Zincirleri kır, duvarları yık, hızlı yaşa genç öl’’ sloganlarını ilahlaştırmışlardır. Gelinen nokta ise her 4 dakikada bir intihar teşebbüsleri, madde bağımlılıkları, satanist ve asi ruhlu genç bireylerdir. Darwin orjinli ve Freud destekli ‘’İstediğin gibi yaşa, dünyaya bir kere geleceksin, istediğin gibi yaşamayacaksan yaşamın ne anlamı var’’ tezi insanlığı bencillik ve rezillik çukuruna atmıştır. Hayatı sadece zevkten ibaret sayan İlahi ve müteal değerleri hiçe sayan insanlık, gelinen noktada iflas bayrağını çekmiştir.

Hedonizmi amaç edinen bireyler gerçekte sınırsız cinsellik ve sınırsız özgürlük kavramının kölesi olmuşlardır. Gerçek özgürlük ise duygulardan azade olmaktır. Dinin sınırlayan özellikleri bilimseldir ve insanlık için rehberdir. Dini sınırların veya kuralların organizmaya faydaları gelişen teknoloji ve bilimle beraber artık evrensel kabul görmektedir. Örneğin içkinin az bir faydası yanında büyük zararlarının olduğunun Kuran’da belirtilmesi veya haram olan domuz etinin zararlarına her gün bir yenisinin eklenmesi gibi.

İnsanlık müteal olanı dışlayarak, fıtrata aykırı hareket ederek bir türlü mutlu olamamaktadır. Bütün hayatı bu Dünyadan ibaret sayan birey, yaşlanıp güç ve yetenekleri elinden gittiğinde veya haz aldığı şeyleri yapmaya muktedir olmadığında hayal kırıklığına uğramakta ve hayatı anlamsızlaşmaktadır. İnsanoğlu yaratıldığı günden bugüne din mefhumunu dışlayarak mutluluğu yakalayamadığı gibi büyük sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Din tarih boyunca insanlığı birleştiren çimento görevi görmüştür.

İnsanlar dinin gereklerini yerine getirdikleri oranda dünyevi başarılar da kazanmıştır. Peygamber Efendimiz (A.S) döneminde İslam dini; kendi çocuklarını diri diri gömen, vahşi ve katil tiplerden insanlık abidesi tipler çıkarmıştır. Gerçek din eksenli bir yönetim insanlığın yararınadır, bunu bireysel bazda da aynı düşünebiliriz. Dindar bir insandan aynı zamanda ahlaklı olması da beklenir. Çünkü ahlak dinin alt kümesidir. Ahlak kavramından yoksun bir din anlayışı düşünülemez. Din ve ahlak eğitimi insanlığı kurtaracak olan en etkili reçetedir. Bunu bugüne kadar uygulanan profan eğitim ve seküler ahlakın zararlarına bakarak da çıkarsayabiliriz. Din insanoğlunun psikolojik doğasına uygun olan ve samimiyetle yaşanıp uygulandığında mucizevi sonuçları olan İlahi kaynaktır.

 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV