26 Ekim 2021 Salı

Dr. Adil Serdar SAÇAN

15 Ağustos 2011, 19:40
Bu biyografi 43403 kez okundu
Dr. Adil Serdar SAÇAN


 A – ÖZGEÇMİŞİM

Emekli Astsubay Bedri SAÇAN ile ev hanımı Hayriye SAÇAN’ın oğluyum. İkiz erkek kardeşlerimin her ikisi de avukat, biri erkek diğeri kız iki çocuğum var. Kendime ait bir evim ve bir arabam var. Bunun dışında hiçbir mal varlığım, param vs. yok. Burada şunu özellikle belirtmem lazım, babam TSK’ dan şerefi ile emekli olmuş bir astsubaydır. Eski Jitemci Zahit Engin isimli bir Binbaşının internet ortamının arkasına sığınarak 2-3 yıl, “Babası ordudan atılmış bir Astsubaydır” şeklindeki çirkin iftiralarını okuyanlar varsa doğruyu bilsinler. Ayrıca babamla ve yaptığı mesleğiyle hep gurur duyduğumu ve duyacağımı da özellikle belirtmek istiyorum.

a- Eğitim Durumum

1978 Polis koleji girişliyim. 

1981’de Polis Akademisi’ne başladım.

1985’te Polis Akademisini birincilikle bitirdim. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Kamu Yönetimi üzerine yüksek lisans’a başladım. 1987’de yüksek lisansımı, 1992’de de aynı bölümde doktoramı tamamladım. Her iki çalışmam da da tez hocam Prof. Dr. Bakır Çağlar’dır.

Bakır hocamın isteğiyle 1989’da üniversite sınavına girdim ve İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazandım ve 1993 yılında polislik mesleğime devam ederken fakülteyi bitirdim.

b- Sahip Olduğum Meslekler Ve Kariyerim.

Polis mesleğine uzun yıllar alt orta ve üst düzey yönetici olarak hizmet ettim. Daha sonra öğretim üyeliği yaptım, avukatlık ruhsatnamemi aldım. Avukat oldum. Şimdi bunlarla ilgili kısa açıklamalar yapacağım. Bunlar da bu dava ile ilgilidir.

aa- Polislik Mesleği

-              Polis Akademisini birinci olarak bitirdiğim için 1985 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğüne tayin istedim ve oldum. İstanbul Emniyet Müdürlüğünde; üç ay Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde, 3 yıl da Asayiş Şubesi Cinayet Ve Gasp Masalarında çalıştım. Polisliği büyük oranla buralarda öğrendim ve çetelere karşı ilk operasyonları bu yıllarda yaptım.

-              1988’de Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Haber Alma Şube Müdürlüğü emrine atandım. Bu şube daha sonraları rahmetli Turgut Özal’ın Özel İstihbarat Şubesi olarak anıldı. Burada terör ve çetelerle mücadele yoğunluklu ve çoğunlukla Ankara dışında 3 yıl çalıştım.

-              1991’de ÖZAL’IN şubesi olarak lanse edilen bu şube dağıtıldı ve hepimiz bir yere atandık. Önce İkmal Bakım sonra Koruma Daire Başkanlığı emrine atandım. İdari, adli ceza almadım sicilim hep 100 oldu.

-              1993’te Muş iline tayin edildim. Burada bir yıl Terörle Mücadele Şubesi Müdür Yardımcılığı iki yıl ise Terörle Mücadele Ve Güvenlik Şube Müdürlüğü yaptım. Polis bölgesinde tüm il ve ilçelerinde faili meçhul terör olayı bırakmadım ve bölgemde insan öldürülmedi. Bir tek şikâyete hedef olmadım. Yüzlerce maaş taltifi aldım. Çok sayıda silahlı çatışmaya bizzat girdim.

-           1996 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü emrine atandım ve Mali Şube (2 Yıl), Asayiş Şubesi Müdür Yardımcılığı (6 Ay) yaptıktan sonra 1998 yılında Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’nü kurdum ve bu şubenin 5 yıl müdürlüğünü yaptım.

-           13 Mart 2003’te İstanbul Foto Film Şube Müdürlüğü’ne atandım. Temmuz 2003’te Niğde Polis Okulu Müdürlüğüne Şube Müdürü olarak tayin edilip Eylül 2003’te meslekten çıkartıldım.

Emniyet Örgütünde 1000’in üzerinde maaş ödülü ve takdirname aldım.


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV