26 Ekim 2021 Salı

BAŞÖRTÜSÜNE AVRUPA PENCERESİNDEN BAKIŞ

08 Kasım 2013, 00:26
Bu makale 37044 kez okundu
BAŞÖRTÜSÜNE AVRUPA PENCERESİNDEN BAKIŞ
Cumali UYAN
Almanya'nın Baden Württemberg eyaletinde Afgan asıllı ama, Almanya vatandaşı genç bir bayan öğretmen başörtüsüyle ders vermek istemiş ve okul yönetimince engellenmişti. Genç hanım da bu insan haklarına ve dini inançlarına karşı bir davranış diye okul yönetimini mahkemeye vermiş ve davayı kaybetmişti. Ama genç hanım pes etmemiş ve Anayasa mahkemesine kadar gitmişti hakkını aramak için.

Almanya Anayasa Mahkemesinin verdiği karar biz Türkiyeliler için ibret vericiydi ama, olay Almanya ve batı dünyasında bir hayli yankılandığı halde bizde hava raporu gibi kısaca geçiştirildi. Mahkemenin verdiği karara göre bir şahsın başörtülü olarak ders verip vermeme keyfiyeti o ülkenin veya eyaletin yasalarına göre düzenlenir. Bu eyalette de ne bu konudaki bir yasak, ne de serbest diye bir yasa maddesi vardı. Eyalet parlamentosu isterse yeni bir yasa maddesiyle bunu yasaklayabilir veya serbest diye bir yasa maddesi koyabilirdi. Onlar da kısa zamanda sadece öğretmenlere yönelik böylesine bir yasak maddesini meclisten geçirdiler. Bu kadar basit.

Almanya'da ve batı dünyasında bir hayli yankılanan bu konudaki değişik görüşler genelde şu şekilde odaklandı: İnsanların kılık kıyafetlerine kişi hürriyeti yasası açısından kimsenin karışmaya hakkı yok ama, çocukların gözünde de öğretmenin giyimi ve kuşamı bir sembol, bir örnek teşkil eder. Din ve inanç özgürlüğü bakımından da öğrencilere kimse belirli bir din tarzını empoze edemez. Çünkü başörtüsüyle kadın öğretmen öğrencilerine dolaylı da olsa islam propagandası yapmış oluyor. Ve orada hıristiyanlık sembollerinden bir rahip kıyafetiyle de öğrencilere ders vermeğe müsaade yok.

1985 yılında Almanya'da başörtüsünü konu alan bir diploma tezini Meral Akkent adlı bir sosyoloji öğrencisi kitaplaştırdı. Dağyeli yayınları arasında çıkan "Das Kopftuch (Baş Örtüsü)" adlı kitabın dizgisini hasbel kader biz yapmıştık. Bizde çıraklık eğitimi gören ve kendisi de başörtülü olan bir kız elemanımıza on parmakla daktilo yazabildiği için koca kitabın Fotodizgisini ona yaptırmıştım.

Kitapta başörtüsü hem islamiyet çerçevesinden mercek altına alınarak anlamı irdelenmiş, hem Hıristiyanlık, hem Yahudilik ve hem de çeşitli toplulukların gelenekleri bakımından. Hatta bu konuda Kuran'da ilgili ayetin de Almancası yazılıydı. O ayette "de ki, başörtünüzün ucunu ön tarafınıza atın ki, mahrem yerleriniz (bununla kadının göğüsleri kastediliyor) görünmesin.

Dini konularda üçgüzarlık yapanlar ve kıraldan fazla kırallık taslayanlar "bak demekki başörtüsü mecburi" diyorlar. Böyle diyenlere ben de "bu günkü İsrail, Filistin ve Arap ülkelerinin çoğunda kızgın güneşin altında başını sıcaktan korumak için sadece kadınlar değil, erkekler de sarık türü çeşitli başörtüleri ve halen de takıyorlar. Bu giyim tarzı daha islamiyet gelmeden de vardı" desem de "ille de odunum" diyorlar.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

    Yorumlar
    Toplam 1 yorum mevcut

  • pehlivan 7 yıl önce yorumlandı

    zafer kazanmış gibisin hemşerim..bırakın bu ince düşünceleri..bırakın saçla başla uğraşmayı.. o hanım başörtüsüyle derse girsin korkma hiç birşey empoze etmez..bakmayla olsaydı,öküzler makinist olurdu..saygılar..

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV