28 Temmuz 2021 Çarşamba

YUKARI FIRAT EFSANELERİ

Özen; “Yaşlı bir bilge öldüğünde bir kütüphane yanmış demektir.” Eğitimci, Yazar Ahmet Özden Özen’in kaleme aldığı, Ceres Yayınlarının yayımladığı “Yukarı Fırat Efsaneleri” adlı kitap okuyucusuyla buluştu. Eğitimci, Yazar Ahmet Özden Özen, Yukarı Fırat efsanelerini, öykülerini derleyerek kaleme aldığı kitap hakkında gazetemize özel bilgilendirmelerde bulundu.

22 Temmuz 2017 Cumartesi 07:22
Bu haber 34937 kez okundu
YUKARI FIRAT EFSANELERİ
 

Özen; “Yaşlı bir bilge öldüğünde bir kütüphane yanmış demektir.”
Eğitimci, Yazar Ahmet Özden Özen’in kaleme aldığı, Ceres Yayınlarının yayımladığı “Yukarı Fırat Efsaneleri” adlı kitap okuyucusuyla buluştu. Eğitimci, Yazar Ahmet Özden Özen, Yukarı Fırat efsanelerini, öykülerini derleyerek kaleme aldığı kitap hakkında gazetemize özel bilgilendirmelerde bulundu.

DİLDEN DİLE AKTARILAN EFSANELERİ KİTAPLAŞTIRDI

Kitap yazma fikrinin dilden dile anlatılan hikâyelerimizin, efsanlerimizin kitaplaştırma noktasındaki eksikliği gördüğünden dolayı oluştuğunu dile getiren Özen “Yedi iklim dört mevsim geçer. Aşılmaz denilen dağları aşar. Ovalardan, göllerden ve coşkun akan nehirlerden geçer. Farklı ten ve renkteki insanlar ile farklı farklı inanan insanlarla karşılaşır, bunlarla tanışır... Dağların, ovaların, denizlerin, ormanların birbirinden farklı nice türküleri, ninnileri, masalları, destanları ve efsaneleri vardır. Kimi kahramanlık, kimi aşk, kimi cenk, kimi de hayatın zorluğunu anlatan birbirinden güzel hikâyelerdir... Baskil’in kendine has bir zengin kültürü var. Bu kültür hep dilden dile anlatılmıştır. Ben Baskil’de Halk Eğitim Merkezi Müdürü olarak uzun bir süre görev yaptığımdan dolayı bu eksikliği hep gördüm. Baskil ile ilgili birisi bir şey sorduğu zaman, herkes biliyor ama yazıya kimse aktaramamış. Bundan esinlenerek uzun bir süre büyüklerimizi dinledim. Köy köy, mahalle mahalle, mezra mezra gezdim. Gezdikçe her yaşlı insanın uzun muhabbetlerini dinledim. Dinlediklerimi kaleme aktardım. Yukarı Fırat Efsaneleri adlı kitabımda dört tane efsane anlattım.”dedi.

BİLGİLER YAZIYA AKTARINCA ANLAM KAZANIYOR

Bir yıllık bir çalışma sonucu kitabını kaleme aldığına değinen Ahmet Özden Özen “Daha nice efsanelerimiz var. İlk çalışmam olduğu için, edebi bir eser oluşturmak biraz zor oldu. Bir yıllık çalışmadan sonra toparladığım bilgileri ortak bir ritimde buluşturabildim. Bu süreçte okumanın, kitap yayımlamaktan daha kolay olduğunu anladım. Fakat bilgiler, yazıya aktarınca daha anlam kazanıyormuş onun farkına vardım. Çünkü herkes bildiğini sözlü anlatıyor. Edebi boyutu ile baktığımızda yöremizle ilgili yazıya dökülmüş destanlar, efsaneler, masallar görmedim. Sosyal medyada dolaşan Baskil ile ilgili fıkralar ön planda. Onların da çoğu zaten Baskil fıkrası olmadığını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla yazılı olarak kalıcı bir eser olmamasından esinlenerek ve yöremizin de bu anlamda eksikliğini gördüğümden böyle bir çalışma yapmaya karar verdim.” İfadelerinde bulundu.

Gelecekte bu tür çalışmalara ağırlık vereceğini söyleyen Özen, ileriki dönemlerde yeni eserlerinin müjdesini de verdi. “Anlatılan çok efsane var. Ben ilk kitabımda sadece dört tanesine yer verebildim. Daha ileriki zamanlarda böylesi çalışmalara devam etmeyi düşünüyorum. Fakat epey zaman alacağı kanaatindeyim.”

“YAŞLI BİR BİLGE ÖLDÜĞÜNDE BİR KÜTÜPHANE YANMIŞ DEMEKTİR.”

Özen, “Bir Afrika atasözü derki “Yaşlı bir bilge öldüğünde bir kütüphane yanmış demektir.”Bizim çok güzel efsanelerimiz var; bunları anlatan değerli büyüklerimiz var. Biz büyüklerimizi dinlediğimiz zaman o hazza varabiliyoruz, o mutluluğa varabiliyoruz. Bunlar kaybolmadan bir an önce kaleme aktarıp, o zenginliğimize daha da zenginlik katarak “söz uçar yazı kalır” noktasında yazınsal hayatta tutmak istiyoruz. Zaten Elazığ, Harput kültürün merkezidir. Bunu büyük üstatlarımızdan da dinliyoruz. Fakat bu kültürün kaybolmaya başladığını duyuyoruz. Biz de karınca kararınca bu kültürü yaşatabilmek adına bir ucundan tutmaya çalışıyoruz.” Diyerek sözlerine son verdi.

Yukarı Fırat Efsaneleri kitabını temin etmek isteyen okurlar internette satış sitelerinden ve Gölcük Kırtasiyeden temin edebilirler.

AHMET ÖZDEN ÖZEN KİMDİR?

Eğitimci, Yazar Ahmet Özden Özen, Baskil doğumlu olup ilk, orta ve lise tahsilini Baskil’de tamamladıktan sonra yüksek öğrenimimi Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde yapmıştır. Daha sonra Türkiye’nin muhtelif yerlerinde öğretmenlik ve müdürlük görevlerinde bulunan Özen, halen Baskil’de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevine devam etmektedir.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV