26 Ekim 2021 Salı

KAYISIYA ALAN BAZLI DESTEĞİ BİZ SAĞLADIK

Baskil Haber'in etkili bir şekilde gündeme getirdiği konu çözüme kavuştu. Hem Malatya hem de Elazığ'da; siyasetçi, bürokrat, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının sessiz kaldığı konuyu, Baskil Haber talep etti ve gerçekleşmesine sebep oldu.

15 Haziran 2015 Pazartesi 23:46
Bu haber 37437 kez okundu
KAYISIYA ALAN BAZLI DESTEĞİ BİZ SAĞLADIK
 

Baskil Haber'in etkili bir şekilde gündeme getirdiği konu çözüme kavuştu. Hem Malatya hem de Elazığ'da; siyasetçi, bürokrat, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının sessiz kaldığı konuyu, Baskil Haber talep etti ve gerçekleşmesine sebep oldu.

Bölgede kayısı üretimi yapan vatandaşların her yıl hava şartları sebebiyle oluşan zararları gündeme taşıyan Baskil Haber, bu konuda emsal olan fındık için verilen devlet desteğini talep etti. Kayısı ile ilgili Alan Bazlı Doğrudan Gelir Desteğinin olmamasına karşın, fındık için bu desteğin verildiği ve aynı şekilde bölgemiz de kayısı için de bu desteğin verilmesi gerektiğini belirtmişti. İşte bu haklı tespitler Elazığ'ın, 7 Haziran Seçimleri öncesindeki gündemini de oluşturan önemli başlıklardan birini oluşturmuştu. Özellikle muhalefet partilerinin milletvekili adayları bu konu üzerinde önemli açıklamalar da bulunmuş, konuyu takip edeceklerini belirtimişlerdi. Bu haklı talebi gündeme taşıyan ve doğru tespitleri gün yüzüne çıkaran Baskil Haber sayesinde bir ay gibi kısa bir süre sonra kayısı için de Alan Bazlı Doğrudan Gelir Desteği verileceği kesinleşti gibi. Geçtiğimiz günlerde, ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi)'ne kayıtlı olan çiftçilere çağrı yapılarak bahçeler için başvuruların yapılması istendiği belirtildi. İlk tespitlere göre her çiftçiye bir dönüm için 170 TL Alan Bazlı Doğrudan Gelir Desteği yapılacak.

Baskil Haber daha önce yaptığı haber de, 2009 yılından bu yana eskort ucuz  fındık üreticisine bir dönüm için doğrudan gelir desteği olarak 170 TL nin çiftçiye verildiğini ve bölgemizde de bu desteğin aynı şekilde kayısıya verilmesi gerektiğini belirtmişti.

Konuyla ilgili detaylar takip edilmektedir...

BASKİL HABER kayısı çiftçisinin sorunlarını gündem yapmaya devam edecektir..


BAHSEDİLEN HABERİN LİNKİ >>>> HABER İÇİN TIKLA

****

İşte 9 mayısta yayınlanan o haberimizin tamamı ve şimdiki haklı gurur tablomuz:

"
 


BASKİL HABER'İN ÖZEL HABERİ:


Baskil'de, nisan ayında etkili olan soğuk ve yağışlı hava sebebiyle kayısı bahçelerinde büyük zararlar oluştu. İlçe genelinde, daha önce açıklanan %60 oranındaki zararın daha fazla olduğu belirginleşiyor. Çiftçiler kayısı bahçelerindeki zararın %80-90 civarında olduğunu tespit ediyor. Tüm bu tespitlere rağmen Hükümet tarafından Elazığ'ın Baskil ilçesinde çiftçiye herhangi bir destek açıklaması yapmadı. Ancak Malatya'da ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) ne yayıtlı olan bahçe sahiplerine 'Alan Bazlı' maddi yardım yapılacağı belirtildiği gelen haberler arasında.

'ALAN BAZLI' DESTEK UYGULAMASI İLK DEFA FINDIĞA VERİLDİ

2009 yılında Fındık üreticileri için Alan Bazlı, Doğrudan Gelir Desteklemelerine geçilerek çiftçiye büyük bir katkı sağlanmış oldu. Hatta 2009 yılındaki ilk uygulamada, bahçeleri modern tarım uygulamalarına göre dizayn edilen alanlarda dönüm başına 300 TL ile başlayan yardım, sonraki yıllarda da düzenli artışlarla 150.00 TL, 160.00 TL ve 2014 yılında da 170.00 TL olarak Fındık Üreticisi olan çiftçilere Doğrudan Destekler dağıtıldı. Fındık için dağıtılan bu Doğrudan Destekler 2015 yılı için Türkiye genelinde tam 800 Milyon TL'yi buldu.


MALATYA'DA KAYISI İÇİN DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ OLARAK
'ALAN BAZLI' KATKIYA GEÇİLDİ MI?


Malatya'da ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemine) kayıtlı kayısı çiftçilerine 'Alan Bazlı' olarak bu yıl dönüm başına 50,00 TL destek sağlanacağı gelen haberler arasında. Malatya'da ÇKS'ye kayıtlı çiftçiler kendilerine gelen mesajda dönüm başına 50,00 TL destek sağlanacağı yönünde olduğunu belirttiler. Bu desteğin don afeti sebebiylemi yoksa düzenli olarak Alan Bazlı olarak doğrudan destek mi olduğu araştırılıyor.

BASKİL'DE ÇKS'YE KAYITLI ÇİFTÇİLERE 
ALAN BAZLI DESTEK YOK


Malatya'da kayısı üreticilerine 'Alan Bazlı' olarak verileceği belirtilen destek mesajları Baskil'de aynı sisteme(ÇKS) kayıtlı üreticilere ulaşmadığı belirtildi. Malatya'da sağlanan don sebepli yada doğrudan destek amaçlı ama Alan Bazlı desteğin Baskil'de aynı sisteme kayıtlı kayısı üreticisi çiftçilere ulaşmaması tepkiye sebep oldu.


FINDIĞA VERİLEN 'ALAN BAZLI' DOĞRUDAN DESTEK 
AMAÇLI KATKI KAYISI ÇİFTÇİSİNE DE VERİLMELİ


Dünya genelinde üretilen kuru kayısının %80'inin Yukarı Fırat havzasında üretildiği biliniyor. Bu bölüm; Elazığ'ın Baskil, Keban ilçeleri başta olmak üzere birçok ilçesi ile Malatya il merkezi ve bazı ilçelerini kapsamaktadır. Sivas ve Erzincan gibi bazı illerde de kuru kayısı üretildiği biliniyor. Yukarı Fırat havzası dışında Türkiye ve dünyanın diğer bölgelerinde yetiştirilen kayısıların çoğu sofralık olarak tüketiliyor. 

Buna karşın tüm Karadeniz Bölgesi ile Marmara Bölgesi'nin bazı bölümlerinde üretimi yapılan fındığın tüm dünya üretimindeki payı %70 küsür civarında. Fındık Bahçelerinin yetiştirilmesi için yapılan harcamanın, Kayısı Bahçelerini yetiştirmek için yapılan masrafla karşılaştırılmayacak kadar daha ucuz olduğu biliniyor. Yani Fındık ağaçlarını yetiştirilmesi ve bakımı çok daha ucuz maliyetli.

Bölgemizin siyasetçilerinin konunun hassasiyetini yeterince belirtememeleri veya bazı başka sebeplerle bölgemiz bu tür önemli desteklerden faydalanamamaktadır.

Özetle; fındığa verilen destek türünden kayısıya destek hiç verilmedi ve şu an gündemde olan Malatya'daki Alan Bazlı destek verilse dahi Fındık ile kıyaslandığında ancak % 29 oranında olacak. Buna karşı Kayısı Bahçelerine yapılan sulama, gübreleme, ilaçlama vb. gider kalemler fındık ile kıyaslandığında daha pahalı çıktığı belirtilmekte. 

Ama mineral vb. zenginlikler bakımından dünyanın en iyi kayısısını üreten Elazığ'ın BASKİL İçesine bu desteklerin hiçbiri de verilmiyor.
"
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV