24 Ocak 2020 Cuma

DEMİRYOLU KÖPRÜSÜNE KARAYOLUNU STK'LAR DESTEKLEDİ

Malatya Baskilliler Derneği öncülüğündeki 60 STK yayınladıkları ortak deklarasyonla Malatya-Elazığ arasında yer alan Türkiye’nin en uzun DDY köprüsüne Karayolu geçişinin de eklenmesi istendi.

03 Aralık 2015 Perşembe 17:32
Bu haber 1781 kez okundu
DEMİRYOLU KÖPRÜSÜNE KARAYOLUNU STK'LAR DESTEKLEDİ


Malatya Baskilliler Derneği öncülüğündeki 60 STK yayınladıkları ortak deklarasyonla Malatya-Elazığ arasında yer alan Türkiye’nin en uzun DDY köprüsüne Karayolu geçişinin de eklenmesi istendi.

Malatya’daki 60 farklı STK’nın temsilcilerinin katıldığı dayanışma toplantısında açıklama yapan Malatya Baskilliler Derneği Başkanı Yunus Görgün, Türkiye’nin en uzun köprüsüne Karayolu geçişinin de eklenmesini italep etti. Görgün, Malatyada ikamet eden 70 bin hemşehrilerinin olduğunu ve hepsinin ortak sorunu olan Demir Yolu köprüsüne Karayolu geçişinin yapılarak hizmete geçirilmesin istiyoruz.

Görgün; “ortak yayınladığımız deklarasyonda, yanımızda olduklarını ve bu yaşadığımız şehrin hepimizin olduğunu belirtiyoruz. Malatya ve Elazığ arasında seyahat etmek isteyen vatandaşlar sıkıntı yaşıyor. Buraya yapılan yatırımların orada kazanılan yatırımlarla harmanlanması için çekilen çilelerin bir olduğunu, bu acıların herkesin yüreğini sızlattığını görüyoruz. Yaşanan sıkıntıları beraber omuzlayıp, buna bir çare bulmaya çalışıyoruz. Biz devletin burayla ilgili düşünülen çalışmaların tozlu raflardan indirilip sıkıntılarının çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

ENERJİ TASARRUFU SAĞLANACAK


Görgün, bu konuda devletin yapacağı yatırım miktarının çok büyük olmadığını, bölgede yaşayan yüz bin insanın gönlüne bir su serpilmesi gerektiğine inandıklarını söyledi. Bu yatırım gerçekleştirğinde enerji tasarrufu sağlanacağını da belirten Görgün, dışarıya bağımlılığın azalabileceği şeklinde değerlendirmede bulundu.

Görgün, açıklama öncesi sivil toplum örgütü temsilcilerinden toplanan imzaların bölge siyasetçilerine de ulaştırılacağını belirtti.

BAŞKAN GÖRGÜN KONUYU
CANLI YAYINDA DEĞERLENDİRECEK


Konuyla ilgili bir değerlendirmenin de yarın (4-12-2015) saat 10.30’da Türkiyem Tv’de gerçekleştirilecek canlı yayın proğramında olacağı belirtildi. Görgün, uydu üzerinden ayyın yapan Türkiyem Tv’ye konuk olacak.


YAYINLANAN ORTAK DEKLARASYON
(STK’LARDAN ORTAK DEKLARASYON)


Görgün” Bölgenin Geleceği Köprü Yapımına Bağlı” Baskilliler Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2002 yılında başlattıkları Fırat üzerindeki Demiryolu üzerine inşa edilmesi düşünülen Karayolu geçişine imkan verecek köprü projeleri Malatya’da bulunan 50 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından Ortak imza altına alınarak Kamuoyuna basın aracılığıyla ortak deklarasyon sunuldu. Baskilliler Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin 2002 yılından beri verdiği büyük mücadelede raporların olumlu çıkmasına rağmen anlaşılamayan sebepler ve açıklamalar nedeniyle yapımında fazla bir ilerleme kaydedilmezken Malatya’da yaşayan yaklaşık 70.000 baskilli ve Fırat Sahil köyleri yetkililerden ve Başbakan Davutoğlu’ndan Karayolu Köprüsünün bir an önce yapılmasını istiyorlar. Kışla caddesinde bulunan dernek binasında gerçekleştirilen toplantıya 50 STK temsilcisi katılarak ortak deklarasyona imza attılar. Baskilliler Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma dernek başkanı Yunus Görgün öncülüğünde toplanan STK’lara konuşan Görgün “ 2002 yılından itibaren gündeme getirdiğimiz Malatya Battalgazi İlçemiz ile Baskil ilçesi arasındaki mevcut demiryolu köprüsü üzerine karayolu köprüsünün yapılması veya raylar arasına kauçuk döşenerek tren saatleri dışında araç geçişine açılması isteğimiz her iki bölgede bulunan STK başkanlarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz toplantıda Malatya ilinde yaşayan ortalama 70.000 Baskillinin ulaşım konusundaki mağduriyetleri bütün teferatıyla ele alınmıştır. Köprünün yapılması Baskil ve Malatya arasında ekonomik, sosyal, kültürel ve yetiştirilen ürünlerin değerlendirilmesi ( Ulaşım, Sağlık, Ticaret ) bakımından aciliyet arz etmektedir. Hükümetimizden ve Bilhassa Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’ndan konunun çözümü için gerekli adımların atılacağından eminiz. Bugün Baskilliler Derneği Genel Merkezinde icra edilen Sivil Toplum Buluşmasına katılan biz STK başkanları olarak yukarıda zikredilen 70.000 Baskillinin ulaşım ( Köprü) konusundaki mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde Baskilliler derneği yönetim kurulunun bu yönde ilgili kamu, kurum ve kuruluşlarına yaptığı ve bundan sonra yapacağı bütün müracaatlarını ve çalışmalarını desteklediğimizi atılan imzalarla teyid ediyoruz” Açıklama sonunda hazır bulunan 50 STK temsilcisi ortak bildiriye imza atarak basın aracılığıyla kamuoyuna açıkladılar.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Karakaya baraj gölü üzerindeki, demiryolu köprüsü üzerine yapılması pılanlanan karayolu, faaliyete geçmeli mi ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV